Vår visjon er en skadefri bygge- og anleggsnæring. Strategien er samarbeid.

Bli med i samarbeidet!

Kvarts og steinstøv

Når man borer, sprenger eller meisler i fjell, produseres steinstøv som kan ha innhold av kvarts. Det er vist at eksponeringer over maks tillatt nivå (grenseverdi) ofte forekommer. Det samme gjelder pigging, knusing og hulltaking i betong og mur, som består av herdet sement og sand, der knusing av sandpartiklene i betong eller mørtel er kilde til kvartsstøv i arbeidsatmosfæren. Levekårsundersøkelsen 2019 viste at så mange som anslagsvis 50 000 norske arbeidstakere er regelmessig eksponert for mineralstøv som kan inneholde kvarts.

Beskyttelse mot steinstøveksponering med kvarts for arbeidstakerne i bygg og anlegg er nødvendig for å få ned eksponeringen. Teknologiske utviklingstrekk kan støtte en slik utvikling og byggherrene er en sentral målgruppe for å bidra til riktige valg gjennom hele byggeprosessen. God håndtering gjennom alle faser av anleggsdriften er viktig for arbeidshelsen i bransjen og for omdømmet til byggherren og de øvrige aktørene.

Innhold

Kvarts

Typisk norsk fjell inneholder (nesten) alltid kvarts, og kvartsinnholdet i fjellet varierer med den geologiske formasjonen. Gneiss og granitt inneholder vanligvis mer enn 15% kvarts, og med stor variasjon. Andre bergarter som inneholder mer enn 10 % kvarts er kvartsitt, sandstein, kvartskonglomerater og riolitt. Bergarter som inneholder mellom 1 og 10% kvarts inkluderer basalt, gabbro og doleritt. Sand fra sandtak og strender inneholder ofte en høy andel kvarts, gjerne typisk 70-90%.

Kvarts er motstandsdyktig mot forvitring, slik at den blir dominerende i mange sandforekomster (kilder Fakta om kvarts – facts.net, Berggrunn – Store norske leksikon, Norske Bergarter- NGU, Liste over bergarter og særskilte sider for ulike bergarter – Wikipedia, Berggrunn og plantevekst – naturfag.no). Mineralsk støv som inneholder kvarts finnes også ved arbeid relatert til jord og leire. For eksempel ble det vist en betydelig eksponering for kvarts under tunnelboremaskindrift for utgraving av tunneler under Themsen, der en del av boringen foregikk i leire. Geologiske (for-) undersøkelser er en viktig kilde til informasjon om kvartsinnhold i grunnen.

Representative prøver tatt under arbeid i tilsvarende produksjon og geologiske forhold vil også kunne gi informasjon om forventede støvnivåer og kvartsinnhold. Hvilket kvartsinnhold som finnes i betong og mørtel vil være avhengig av sanden som er brukt. Upubliserte data fra STAMI tyder på at andelen kvarts i betong og mørtel kan være opptil 36 %.